Home Czuwania 34. Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy
34. Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy

18/19 października 2019 r.

"Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa"   

 34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy zgromadziła z 18 na 19 października ponad 2 tys. osób. W roku jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II szczególną modlitwą otoczone zostały rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną.

Na modlitwę przybyli Polacy z kilkunastu krajów świata, m.in. głównie z: Niemiec, Belgii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Irlandii, Węgier, Hiszpanii, Czech i Rumunii. Po raz pierwszy na czuwanie w dużej grupie ? 3 autokary ? przyjechali pielgrzymi z Francji. Dotarli także wierni z polskich parafii prowadzonych przez chrystusowców. Obecni byli duszpasterze polonijni, siostry misjonarki, bracia i alumni Seminarium Zagranicznego z Poznania.

?To pragnienie wielu naszych rodaków ? przybycie na Jasną Górę. Bardzo pragną nasi rodacy, żyjący w różnych zakątkach świata, łączyć się z Matką i Królową na Jasnej Górze. I to czynią przez Apel Jasnogórski ? dziękujemy Jasnej Górze za to, że transmitowany jest Apel na cały świat? ? mówi ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec i dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, współorganizator czuwania.

Organizatorami spotkania są Księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

?Jako chrystusowcy w naszym charyzmacie mamy troskę o naszych rodaków, którzy wyjechali czy wciąż wyjeżdżają w różne zakątki Europy, nieraz są to emigracje czasowe w poszukiwaniu pracy. Nasi wierzący rodacy bardzo potrzebują kontaktu z polskim duszpasterzem, i dlatego ta nasza praca jest nieodzowna, wręcz konieczna dla zachowania wiary i polskości poza granicami naszej Ojczyzny? - tłumaczy ks. Wójcik. Hasło tegorocznej pielgrzymki Polonii na Jasną Górę brzmiało: ?Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa?.

Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadził ks. Krzysztof Olejnik, nowy przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. ?Za przykładem naszych matek i ojców Tobie, Matko i Królowo, zawierzamy naród polski, wszystkich naszych rodaków żyjących w Ojczyźnie i poza jej granicami ? mówił ks. Krzysztof Olejnik ? [video: Apel 34. Jasnogórska Noc Czuwania - YouTube] mocy Ducha Świętego przyrzekamy pielęgnować nasze dziedzictwo wyrażone w słowach ?Polonia Semper Fidelis? ? ?Polska zawsze wierna?. Tutaj, gdzie papież z rodu Polaków pierwszy raz nazwał siebie człowiekiem zawierzenia, Tobie, Oblubienico Ducha Świętego zawierzamy siebie samych, naszych bliskich, rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny i rodziny rozdzielone przez emigrację. Zawierzamy Tobie Matko wszystko, co Polskę stanowi?.

Głównym punktem czuwania była Msza św. o godz. 23.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a odprawiało ponad 60 księży duszpasterzy, pracujących na emigracji. Eucharystię transmitowała na cały świat Telewizja Trwam.

?To jest nasze wspólne doświadczenie wiary, że już od 34. lat stajecie na straży nocy, a zarazem stajecie do modlitwy czuwania - mówił w homilii abp Wacław Depo - Aby dziękować Bogu, przez wstawiennictwo Maryi, za dar waszego życia, każdego i każdej z was, poprzez miłość rodzinną naszych rodziców, za dar zanurzenia w tajemnicy życia Bożego w Chrzcie św. i przynależność do wspólnoty Kościoła Katolickiego, jak również poprzez oddanie siebie Chrystusowi we wspólnotach i służbie dla Polonii Zagranicznej?.

?To właśnie w obliczu tego Obrazu, Matki wskazującej na Syna, Polska jest jednością, a my jesteśmy sobą, bo Polska jest w nas, a my jesteśmy w niej, będąc czy to w kraju, czy poza jej granicami. Maryja w Obrazie Jasnogórskim jest Matką polskich spraw, polskich sumień, trudów i cierpień, zwycięstw i nadziei. Tutaj zawsze świeci światło nadziei z wysokości Chrystusowego krzyża, nad tym klasztorem, nad tym miejscem. Nawet jak wszystkie światła dla Polski zgasły pozostało tylko to jedno - Kościół i Matka z Jasnej Góry? - mówił z mocą metropolita Częstochowski. W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, abp Depo mówił o tropach, jakie nam zostawił papież Polak, jako przesłanie. Mówiąc o jednym z nich przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane po wyborze na Stolicę Piotrową: ?Ojciec Święty mówił ?pochodzę z dalekiego kraju, ale bliskiego wiarą i tradycją chrześcijańską?. Przyznał się do Polski! Jak to dzisiaj brzmi, wobec tych, którzy wstydzą się na ulicach świata mówić po polsku, i publicznie później to wyznają, jako celebryci, w polskiej telewizji?? - pytał abp Depo.

o. Stanisław Tomoń BPJG/ dr 2019-10-19, sobota, godz. 11.30

Za Biurem prasowym - Jasna Góra: 34 Jasnogórska Noc Czuwania ...

 

 

Ruch Apostolatu Emigracyjnego, powered by Joomla!; Joomla templates provided by Web Hosting Art